Start Za rękę z Einsteinem 2 Einstein2 - Wycieczka do Gdańska
Einstein2 - Wycieczka do Gdańska

Krótka relacja z wycieczki edukacyjnej do Gdańska w ramach projektu  „Za rękę z Einsteinem – II edycja”.

2 i 3 listopada 2009 uczniowie Gimnazjum byli na wycieczce w Trójmieście w ramach zajęć projektu „Za rękę z Einsteinem”.

 Pierwszym przystankiem wycieczki była Kuźnia wodna w Gdańsku Oliwie. Poznaliśmy tu zasady funkcjonowania i zadań tej budowli. Następnie w centrum Gdańska poznaliśmy historię miasta, którego handel w średniowieczu opierał się na transporcie wodnym.

Ponadto dzięki odpowiednim budowlom (bastionom, fortom kanałom, tamom) wybudowano w czasach nowożytnych systemy obronne, które stanowiły unikat na skale światową. Spacerowaliśmy po Opływie Motławy, bastionie „Żubr”  i przejściem Drogi Królewskiej oraz zapukaliśmy do drzwi Gdańskiego Żurawia. Stanęliśmy vis a vis pierwszego powojennego polskiego statku transportowego – „Sołdka”. W najstarszej części miasta, obejrzeliśmy największy średniowieczny młyn wodny w Europie. Zatrzymaliśmy się pod pomnikiem Jana Heweliusza. Następnie udaliśmy się do Bielkowa, gdzie zwiedziliśmy elektrownię wodną. Tam przekonaliśmy się jak ludzie nauczyli się wykorzystywać siły natury na swoje potrzeby. Po obiadokolacji wzięliśmy udział w grach, zabawach i quizach.

Drugi dzień rozpoczęliśmy od nowoczesnego Centrum Edukacyjnego „Hevelianum”. Tutaj na bardzo multimedialnej i interaktywnej wystawie zobaczyliśmy modele przyrządów optycznych, a także stanowiska poświęcone optycegeometrycznej oraz właściwościom światła. Nauczyliśmy się zasady zachowania – nie tylko energii, ale również pędu. Na koniec zawitaliśmy do „Ciu - Ciu – Cukier Artists”, gdzie cukiernicy uchylili rąbka tajemnicy i pokazali nam proces produkcyjny cukierków i lizaków.

Ponadto podczas wizyty na Politechnice Gdańskiej za pomocą Wahadła Foucaulta dowiedziemy, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

 


POLUB NAS :-)Zapraszamy do używania e-podręczników

 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Dzisiaj jest: Środa
18 Maja 2022
Światowy Dzień Rodziny
Imieniny obchodzą
Aleksander, Aleksandra, Alicja, Edwin,
Eryk, Eryka, Feliks, Irina, Liboriusz,
Myślibor, Wenancjusz

Do końca roku zostało 228 dni.
Zodiak: Byk