Start Rok szkolny 2020/2021 Praca szkoły w okresie zagrożenia pandemią
Praca szkoły w okresie zagrożenia pandemią

Szanowni rodzice, w oparciu o aktualne przepisy podane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego informuję, że szkoła będzie funkcjonowała w oparciu o zalecenia podawane przez MEN i GIS oraz o rozporządzenia jako akty prawne obowiązujące szkołę + oddziały przedszkolne.

W zależności od zmieniającej się sytuacji i zaleceń będziemy odpowiednio reagować i w miarę naszych możliwości moderować sposób pracy szkoły.
Skrócona informacja na temat rozporządzeń oraz linki do treści zarządzeń załączam niżej.  Zalecenia ulegają ciągłym modyfikacjom ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie.

ps. rozporządzenia są w trakcie procesu legislacyjnego

Leszek Małkiewicz

Rozporządzenie MEN w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (art. 30c upo). W przepisach zostały określone szczegółowe rozwiązania dotyczące funkcjonowania szkół podczas trwającej w Polsce epidemii, w tym w okresie zawieszenia zajęć przez dyrektora szkoły, z zachowaniem ogólnopolskich standardów w zakresie zasad bezpieczeństwa związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19. W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor jednostki systemu oświaty, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę tej jednostki oraz ustalić sposób realizacji jej zadań, w tym sposób realizacji zawieszonych zajęć - z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. Doprecyzowano zadania dyrektora szkoły, w tym także kierownika szkoły polskiej związane z organizowaniem kształcenia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub w inny sposób uzgodniony z organem prowadzącym. Kształcenie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość będzie możliwe zarówno w zakresie kształcenia ogólnego, jak i zawodowego.

Tekst rozporządzenia: https://legislacja.gov.pl/projekt/12336965

Rozporządzenie MEN zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania. Zajęcia w innej formie wychowania przedszkolnego mogą być zawieszone przez organ prowadzący lub dyrektora, w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa, w tym także ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną – za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. O zawieszeniu zajęć należy powiadomić organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Tekst rozporządzenia: https://legislacja.gov.pl/projekt/12336967

Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej