Start Schola
Schola - wywiad z opiekunem

„Będę śpiewał Tobie mocy moja,
Ty Panie jesteś mą nadzieją,
Tobie ufam i bać się nie będę”

Opiekunem Scholi jest pani mgr Jadwiga Kamińska

Jadwiga Kaminska Wywiad z Panią Jadwigą Kamińską

Skąd właściwie taki pomysł aby właśnie Schola?
Uwielbiam muzykę i śpiew. Jak nauczyłam się trochę grać na gitarze to już podgrywałam w moim parafialnym kościółku i założyłam małą Schole.

Jak długo istnieje Schola?
Właściwie tak długo jak długo pracuję w szkole tzn. od 1992 roku.

Czym tak właściwie jest „Schola” ?
To taki przykościelny chórek dziecięcy, więc jej zadaniem jest uświetnianie liturgii Mszy św.

Z kim pracuje Pani na zajęciach?
…z kim się da…a tak poważnie to oczywiście z wszystkimi chętnymi, więc zdarzali się również chłopcy, ale to dzisiaj rarytas.

Jakie ma cele Scholi i co chciałaby Pani osiągnąć z dziećmi?
Jak już  wcześniej powiedziałam, zadaniem Scholi jest uświetnianie liturgii Mszy św. Bardzo bym chciała mieć grupę prężną i chętną do pracy, chociaż teraz nie mogę narzekać. Marzy mi się śpiew na głosy i inne instrumenty niż gitara np.: flet, skrzypce… ale mam świadomość  że to zostanie w sferze marzeń. Sama też chciałabym nauczyć się grać na klawiszach, by śpiew był pełniejszy i ciekawszy.

Czy pokazujecie  się gdzieś dalej?
Obecnie nie. Kiedyś jeździliśmy na Przeglądy, konkursy…obecnie jest ich mniej i są często bardzo daleko co wiąże się z finansami, a z tym zawsze jest problem. Mogę pochwalić się, że raz udało się nam dostać do finału Konkursu Diecezjalnego, który odbywał się  na dużej scenie w teatrze w Koszalinie.

Czy jest Pani  zadowolona z pracy z dziećmi?
hmmmmm…. Jasne, cieszę się, że jeszcze chcą coś robić…ale jak to się mówi: zawsze można zrobić więcej. Brakuje mi u nich takiej pasji, oddania się temu co robią…

Czy miała Pani jakieś śmieszne przygody w czasie pracy z dziećmi?
Sytuacje są różne, przy organizowaniu uroczystości ja bardzo się stresuję, no bo oczywiście chcę aby wyszło jak najlepiej (nie twierdze, że tego nie chcą dziewczyny) więc skupiam się na zupełnie innych rzeczach. Schola często też przygotowuje Jasełka a tam na próbach a czasami i na występie finałowym jest wiele śmiesznych sytuacji. Jednak najzabawniej pracuje się z chłopcami, jednak jakieś konkretne wydarzenie nie przychodzi mi do głowy.

Kogo zaprasza  Pani na swoje zajęcia?
Wszystko najczęściej rozbija się o finanse ale udało mi się już zorganizować prawdziwe warsztaty muzyczne. Poza tym mieszkamy daleko od  dużego ośrodka kulturalnego więc trudno jest „coś” lub „kogoś” zorganizować. Sama jestem amatorem i z chęcią z takiej pomocy bym skorzystała.

Co Schola organizuje ?  I na co zaprasza Wspólnotę?

Przede wszystkim niedzielna Msza Św. , „Jasełka”, od kilkunastu lat „Przegląd Piosenki Religijnej”, który w tym roku stoi pod znakiem zapytania i różne uroczystości oraz montaże słowno-muzyczne związane z życiem Kościoła, parafii i szkoły.

Fajne jest to, że Ci którzy śpiewali w Scholi, często śpiewają gdzieś dalej. Szkoda, że nie śpiewają  w parafii a często też nie ma ich w niedziele.

 


POLUB NAS :-)Zapraszamy do używania e-podręczników

 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator
 • JoomlaWorks Simple Image Rotator

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Dzisiaj jest: Poniedziałek
15 Lipca 2024
Imieniny obchodzą
Daniel, Dawid, Dawida, Egon, Henryk,
Ignacy, Iga, Ignacja, Żegota,
Lubomysł, Niecisław, Włodzimierz

Do końca roku zostało 170 dni.
Zodiak: Rak